Jak uniknąć pozwów o dyskryminację przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Jak donosi New York Times, badanie przeprowadzone pod przykrywką ujawniło, że pracodawcy dyskryminują niepełnosprawnych kandydatów do pracy. Badacze wysłali do pracodawców tysiące fałszywych życiorysów i listów motywacyjnych, niektóre z nich miały pochodzić od niepełnosprawnych kandydatów. Wyniki pokazały, że pracodawcy o 26% rzadziej wykazywali zainteresowanie kandydatami, którzy ujawnili swoją niepełnosprawność.

Zgodnie z ustawą Americans with Disabilities Act, pracodawcy nie mogą dyskryminować osób niepełnosprawnych przy ubieganiu się o pracę i stosowaniu procedur. Jak więc upewnić się, że Państwa mała firma jest zgodna z ADA?

Dowiedz się, kiedy obowiązuje ADA

Ustawa ADA dotyczy każdego prywatnego pracodawcy, władz stanowych lub lokalnych, agencji zatrudnienia oraz związków zawodowych, które zatrudniają 15 lub więcej pracowników. Wymagania ADA odnoszą się do wszystkich praktyk związanych z zatrudnieniem, począwszy od podań o pracę, rekrutacji, reklamy i zatrudniania. Upewnij się więc, że zaczynasz pracę na dobrej stopie.

Dowiedz się, jak pytać o niepełnosprawność

W większości przypadków, pracodawcy mogą pytać o zdolność kandydata do wykonywania pracy lub funkcji związanych z pracą, ale nie mogą pytać o samą niepełnosprawność. Na przykład, pytanie potencjalnego pracownika o to, czy niepełnosprawność fizyczna uniemożliwiłaby mu podnoszenie ciężkich przedmiotów jest niedopuszczalne, ale pytanie o to, w jaki sposób mógłby podnosić ciężkie przedmioty jest ogólnie dozwolone.

Dowiedz się, jak być konsekwentnym w pytaniach i odpowiedziach

Największym wskaźnikiem dyskryminacji jest sytuacja, w której niepełnosprawni kandydaci są traktowani inaczej niż pozostali, tak jak miało to miejsce w badaniu wspomnianym powyżej. Dlatego tak ważne jest, abyś był konsekwentny w swoich pytaniach. Jeśli pytasz osoby niepełnosprawne o wykonywanie zadań związanych z pracą, upewnij się, że zadajesz wszystkim aplikantom to samo pytanie.

Znaj swoje prawa

Jako pracodawca masz prawo do wyboru najbardziej wykwalifikowanego kandydata na dane stanowisko. Ustawa ADA nie wymaga, aby osoby niepełnosprawne były traktowane w sposób szczególny – wręcz przeciwnie, wymaga, aby osoby niepełnosprawne były traktowane tak samo jak każdy inny kandydat.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w stworzeniu procedur zatrudniania zgodnych z ADA, warto skontaktować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *