Muzułmańscy kierowcy ciężarówek, którzy odmówili przewozu gorzały, wygrali proces o dyskryminację religijną

Odmowa zapewnienia rozsądnych udogodnień dla religijnych pracowników może kosztować szefów. Dwóch muzułmańskich kierowców ciężarówek, którzy odmówili przewozu alkoholu z powodów religijnych, zostało w tym tygodniu uniewinnionych przez ławę przysięgłych. Wygrali sprawę o dyskryminację na tle religijnym i otrzymali 240 000 dolarów odszkodowania, donosi The Washington Post.

Pozew został wniesiony w Illinois przez Equal Employment Opportunity Commission w imieniu kierowców ciężarówek. EEOC argumentowała, że firma mogła z łatwością zamienić ładunki kierowców, co jest regularną praktyką w Star Transport. Firma przyznała się do tego punktu, co może być powodem powodzenia roszczenia kierowców.

Rozsądne zakwaterowanie w praktyce

Zgodnie z Tytułem VII Ustawy o Prawach Obywatelskich z 1964 roku, prywatni pracodawcy nie mogą dyskryminować pracowników ze względu na ich wyznanie. Oprócz prawa federalnego, stany mają indywidualne ustawy, które często zawierają dodatkowe ograniczenia.

Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom religijnym rozsądne zakwaterowanie. Nie oznacza to, że pracownik może po prostu robić wszystko. Ale jeśli dostosowanie się do kwestii religijnych nie stanowi nadmiernego utrudnienia dla pracodawcy lub innych pracowników, dostosowanie się jest zgodne z prawem.

W tym przypadku, dostosowanie, o które prosili kierowcy ciężarówek, polegało na zamianie ładunków. Odmówili oni, z szacunku dla islamskiego zakazu spożywania alkoholu, przewożenia gorzały. Ale byli skłonni wziąć inny ładunek i to – w oczach prawa, EEOC i ławy przysięgłych stanu Illinois, która przyznała im rację – było rozsądną prośbą.

Odszkodowania wyrównawcze i karne

Ława przysięgłych przyznała kierowcom dwa rodzaje odszkodowań: wyrównawcze i karne. Chociaż Star Transport jest teraz poza biznesem i nie jest jasne, kto zapłaci wyrok, kierowcy otrzymali $40,000 odszkodowania, podczas gdy $200,000 było karą dla firmy za dyskryminację.

Niezależnie od tego, czy uda im się wyegzekwować odszkodowanie, czy nie, kierowcy ciężarówek udowodnili ważną rzecz. Odmawianie rozsądnego zakwaterowania dla religijnych pracowników jest ryzykownym biznesem.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *