Utah otrzymuje w nowym roku najsurowsze prawo DUI w kraju

Utah ponownie otrzymuje nagrodę „First Mover” w wyścigu DUI. Stan był pierwszym, który obniżył limity zawartości alkoholu we krwi (BAC) z 0.10 do 0.08 w 1983 roku, a teraz jest pierwszym w kraju, który obniżył je do 0.05. Czy to coś zmieni? Niektórzy twierdzą, że jedyną rzeczą, którą to zmieni jest publiczny wizerunek Utah.

0.05: Wiodąca krawędź czy krwawiąca krawędź?

Reprezentant stanu Utah, Republikanin Norm Thurston, był sponsorem ustawy obniżającej limit DUI do 0.05, która wchodzi w życie 30 grudnia 2018 roku. Choć wielu publicznie obwinia jego korzenie w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, suchej religii, jako impuls do tej zmiany, Thurston upiera się, że tak nie jest. Twierdzi, że jego poparcie dla ustawy nastąpiło na prośbę Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu, która od 2013 roku nakłaniała stany do obniżenia limitów DUI do 0,05. Wszystkie stany w końcu poszły w ślady Utah i obniżyły swoje limity do 0,08. Więc może Utah jest na wiodącej krawędzi. Ale przemysł hotelarski powiedział, że to postawiło ich biznes na krawędzi krwawienia.

Czy to nowe prawo reguluje jazdę po pijanemu? Lub picia?

Niektórzy twierdzą, że to nowe prawo reguluje pijaków i nie-mormonów, a zatem jest fundamentalnie niesprawiedliwe. Według Michele Corigliano, dyrektora wykonawczego Salt Lake Area Restaurant Association, branża nie popiera jazdy po pijanemu, ale martwi się, że nowe prawo wysyła nieprzyjazną wiadomość do turystów i przyczynia się do postrzegania Utah jako stanu, w którym obowiązują dziwne prawa dotyczące alkoholu. „Chcemy, aby było to miejsce przyjazne dla wszystkich ludzi,” powiedziała.

Wielu restauratorów obawia się, że dodatkowe koszty związane z opłatą za podwiezienie do domu uszczuplą tygodniowy budżet restauracji. Albo co gorsza, restauratorzy przestaną zamawiać napoje alkoholowe, które są głównym czynnikiem wpływającym na zyski branży restauracyjnej. Przemysł restauracyjny mówi, że nie będzie walczył z ustawą, ale chciałby pewnych zmian, w tym warstwowego systemu kar dla tych z BAC od 0.05 do 0.08.

Policja twierdzi, że mimo nowego prawa, nadal wszystko idzie zgodnie z planem

Utah Highway Patrol twierdzi, że nowe prawo nie zmieni wiele na ich końcu. „Policjanci i oficerowie w całym stanie powinni już aresztować na podstawie upośledzenia, a nie na podstawie limitu per se, i ten standard się nie zmieni,” twierdzi Sgt. Nick Street z Utah Highway Patrol. Street dodaje: „Myślę, że ludzie podejmują lepsze decyzje na początku nocy,” wyznaczając kierowców lub korzystając z aplikacji ride-hailingowych. Rzeczywiście, może to nie zmienić wiele w kwestii bezpieczeństwa. W latach 2006-2015 w Utah doszło tylko do 23 śmiertelnych wypadków z udziałem BAC między 0,05 a 0,07. W samym 2015 roku w Utah było 2,021 wypadków z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu, w wyniku których zginęło 37 osób. Choć niektórzy mogą powiedzieć, że jeśli uratuje to tylko jedno życie, to jest to dobra rzecz.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz został zatrzymany za DUI, natychmiast skontaktuj się z lokalnym adwokatem DUI. Prawnik może być w stanie zmniejszyć, lub w jakiś sposób zminimalizować, konsekwencje karne Twojego aresztowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *